YSK’dan İyi Parti’ye kötü haber: Akşener seçime giremiyor!

0
562

 

İyi Parti seçime giremiyor. YSK İyi Parti’nin yaptığı bir başvuru üzerine verdiği kararda İyi Parti’nin olası bir erken seçime katılamayacağını da ortaya koydu.
YSK’dan İyi Parti’ye soğuk duş! İyi Parti’nin başvurusunu reddeden YSK, gerekçeli kararında ise İyi Parti’nin olası bir erken seçime katılmasının mümkün olmadığını ortaya koydu. Buna karşın İyi Parti’nin seçime girebilmesi için son iki haftası kaldı. Bu süreçte parti, ya 41 ilde teşkilatlanacak veya Meclis’te grup kuracak!

Milli Gazete’nin haberine göre; YSK’dan İyi Parti’ye kötü haber! Olası bir erken seçim de İyi Parti seçime giremiyor! Yüksek Seçim Kurulu’na(YSK)göre İyi Parti hukuki olarak seçime giremiyor, teknik olarak ise çok zor! İyi Parti’nin güncel seçmen kütükleri için YSK’ya yaptığı 05.12.2017 tarihli başvuruya YSK’nın cevabı İyi Parti’ye soğuk duş etkisi yaptı! Seçim kanununda siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunma şartı yer alıyor. İyi Parti ise bu şartları yerine getirmediği için YSK, seçmen kütüklerini vermeyi reddetti. Buna göre 2018 Temmuz-Ağustos aylarında yapılması muhtemel bir erken seçime İyi Parti’nin girmesi çok zor!

 


İYİ PARTİ’YE SOĞUK DUŞ!
Ekim ayında kurulan İyi Parti’ye YSK’dan kötü haber geldi. Yüksek Seçim Kurulu, İyi Parti’nin seçmen kütükleri ile ilgili talebini reddederken, sunduğu gerekçeler ise İyi Parti’nin olası bir erken seçimde seçime giremeyeceğini de bir nevi ortaya koydu. İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray’ın partilerinin seçim stratejilerini oluşturmak ve gelecek seçimlere yönelik çalışmalarına rehberlik etmek üzere güncel yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri listesi ve son beş yerel/genel seçim ile referanduma ait sandık bazındaki detaylı sonuçlarının taraflarına verilmesi talebiyle 05.12.2017 tarihinde YSK’ya başvuru yaptı. Ancak YSK yapılan başvuruyu gerekçelerle reddetti.


41 İLDE TEŞKİLATLANMASI GEREKİYOR
YSK ise önceki gün verdiği cevapta, “2820 sayılı Kanun’un 36. maddesinin birinci fıkrasında; siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunmasının şart olduğu, ikinci fıkrasında da; bir ilde teşkilatlanmanın, merkez ilçesi dâhil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektireceği vurgulanmıştır” maddesini hatırlatarak, İyi Parti’nin gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle talebini reddetti. Buna göre 2018’in Temmuz-Ağustos aylarında yapılacak bir erken seçime İyi Parti’nin hukuki olarak mümkün görünmezken, teknik olarak ise çok zor. İyi Parti’nin önümüzdeki Temmuz-Ağustos ayında olası bir erken seçime girebilmesi için 15 Ocak’a kadar ya 41 ilde teşkilatlanması ya da Meclis’te grup kuracak vekil sayısına ulaşması gerekiyor. Bu sürede teşkilatlanması ise neredeyse mümkün görünmüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here