MGK: Tehditlerin bertaraf edilmesi için adımlar atılacak

0
174

Dün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu’nun sonuç bildirgesi yayınlandı. Türkiye’nin olası Afrin operasyonun masaya yatırıldığı MGK’da OHAL’in uzatılması tavsiyesi de yer aldı.
MGK bildirisinde, Afrin’e operasyon sinyali olarak değerlendirilen ‘Suriye’nin batısından yönetilen tehditlerin bertaraf edilmesi için adımların atılacağı vurgulanmıştır’ ifadesi yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Masada, olası Afrin operasyonu ve OHAL’in uzatılması gibi iki önemli başlık vardı.

Toplantıdan sonra yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Suriye’de YPG öncülüğünde kurulması planlanan ordu kastedilerek ‘Ülkemize Suriye’nin batısından yönetilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlıkla atılacağı vurgulanmıştır” denildi.

‘ORDU KURULMASINA İZİN VERİLMEYECEK’

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilk aşamada Suriye’nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır.

Türkiye’nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin verilmeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir.

‘YPG’YE VERİLEN SİLAHLAR GERİ ALINMALI’

Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır. Suriye’de DEAŞ ile fiili mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin gecikmesizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır. Müttefiklerimizinden barış için aynı ilkeli tutumu bekliyoruz.”

OHAL’İN UZATILMASI TAVSİYE EDİLDİ

Toplantıda ayrıca, hükümete olağanüstü halin altıncı kez uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırıldı. Bununla ilgili de şöyle denildi: “Terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan OHAL değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here