Türkiye nereye gidiyor!

0
780

Meydanlarda dillendirilen ‘tozpembe tablolara’ karşın vatandaş tekrar ‘kara çarşambaları’ yaşıyor! Evine ekmek götüremeyen babalar, seslerini duyurmak için resmi kurumların önünde ya kendini yakıyor ya da soyunuyor!  Ekonominin iyi gitmediği ülkemizde, vatandaş, son yaşanan iki olayla birlikte 2001 krizinin fitilini ateşleyen, ‘yazar kasa fırlatma’ hadisesini hatırladı…

 

Yer farklı dert aynı! Türkiye’nin farklı iki bölgesinde yaşanan olayın ortak noktası maddi sıkıntı! Evine ekmek götüremeyen babalar, resmi kurumlarının önünde ya soyunarak ya da kendini yakarak çığlıklarını duyurmaya çalışıyor. Vatandaşın sesini duyurma şekli ise  2001 ekonomik krizini akıllara getirdi! 16 yıl önce ekonomik olarak yaşanan bunalım üzerine vatandaş tepkisini başbakana ‘yazar kaza’ fırlatarak göstermişti, şimdi ise durum daha vahim. Evine ekmek götüremeyen babalar, resmi kurumların önünde kendilerini yakarak seslerinin duyurmaya çalışıyor! Medya yaşananlar karşısında üç maymunu oynarken, kamu kurumlarının verileri ise gerçeğin giderek daha vahim boyutlara ulaşacağının sinyallerini veriyor.

İKİ HADİSE ‘YAZAR KASA’YI HATIRLATTI

Milli Gazete’nin haberine göre, vatandaş artık çarkı döndüremiyor! Evine ekmek götüremeyen vatandaş, farklı yollarla yaşadığı bunalımı ortaya koyuyor. Maddi sıkıntılar nedeniyle geçtiğimiz hafta inşaat işçisi Sıtkı A.Y, TBMM önünde kendini ateşe verirken, İzmir’de ise yine maddi sıkıntılar nedeniyle işçi Adnan S. İşkur İl Müdürlüğü önünde soyunarak tepkisini dile getirdi.  Bir hafta içerisinde iki önemli ekonomik bunalım hadisesine şahitlik eden Türkiye, 2001 ekonomik krizindeki ‘yazar kasa’ fırlatma olayını hatırladı. Medya ülkede yaşanan ekonomik buhranlara karşı üç maymunu oynarken, ülkenin resmi verileri ise krizin kapıda olduğunu gözler önüne seriyor.

GERÇEK İŞSİZ ALTI MİLYONA YAKLAŞTI!

Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ülkede işsizlik rakamları da alıp başını gitti. TÜİK önceki gün ekim ayı işsizlik oranı 10,3 olarak açıklarken, buna “iş aramadığı halde iş bulduğu an çalışmaya hazır olanlar”, “iş bulma ümidi olmayanlar”, “mevsimlik çalışanlar” dâhil edildiğinde gerçek işsizlik oranının daha da yukarılara çıkacağı belirtiliyor. Gerçek işsiz sayısının 5,5 milyonun üstünde olduğu tahmin edilirken, çalışacak iş bulamayıp evine ekmek götüremeyen babalar ise çareyi resmi kurumların önünde eylem yapmakta arıyor.

ÇAREYİ DÜKKANI KAPATMAKTA BULUYOR

Kötü giden ekonomiyle vatandaşların büyük bir kısmı işsiz kalırken esnaf ve iş veren ise borcun altında daha fazla ezilmemek için çareyi dükkanlarını kapatmakta buluyor. TÜİK’e göre son 5 yılda 735 bin esnaf dükkanını, 164 bin işveren ise fabrikasını kapatmak zorunda kalırken, uzmanlara göre 12 bin 800 şirket ise iflasın eşiğinde! İşsiz ordusunun milyonları aşması ve binlerce işyerinin kapatılması ise 2001 krizini anımsatıyor.

KİŞİ BAŞI 2,5 KART

Ülkedeki gidişat vatandaşları bankalara mahkum ederken, 80 milyonluk Türkiye’de 190 milyon banka ve kredi kartı kullanılması durumun vahametini gözler önüne seriyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin(BKM) açıkladığı verilere göre; Türkiye’de kullanılan kredi ve banka kartı sayısı 190 milyona ulaştı.

VATANDAŞLARIN 3’TE 1’İ İCRALIK!

Öte yandan vatandaşların borç ve banka tuzağındaki içler acısı durumunu gözler önüne seren Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) günlük tutulan verilerine göre, 2016 Ocak ayında 13 milyon seviyelerinde olan icralık vatandaş sayısı 2017 Aralık ayında yüzde 60 civarında arttı. Mahkemelerde bekleyen icralık dosya sayısı tavan yaparken, adeta vatandaşların 3’te 1’i icralık!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here