Rusya YPG için geri adım attı

0
152

Yangın yerine dönen Suriye’de Rusya YPG’nin keyfine göre hareket ediyor! Moskova’nın Suriye hükümetini siyasi bir anlaşmaya varma konusunda baskı yapmadığı için Soçi’ye katılmama kararı sonrası yeni gelişmeler yaşandı. YPG’nin de içinde bulunduğu 155 temsilciyi Soçi’ye katılması sözü veren Rusya, daha önce Suriye hükümeti ile yürüttüğü sürece YPG’yi dahil etti.

RUSYA SÖZ VERDİ

Soçi’de kafalar karışık! Soçi’ye katılmama kararı alan muhalif gruplardan dolayı Rusya geri adım attı.  Suriye’deki barışa sözde zemin hazırlamak için yapılan Soçi görüşmelerine Rusya’nın tavrından dolayı Suriyeli 40 muhalif grup katılmama kararı almıştı. Muhalif gruplar Soçi’ye katılmama kararının nedeni olarak da Moskova’nın Suriye hükümetini siyasi bir anlaşmaya varma konusunda baskı yapmadığı şeklinde açıklanmıştı. Bunun üzerine Rusya, Moskova’ya davet ettikleri YPG Komutanı Sipan Hemo’ya Kuzey Suriye’deki özerk yönetimden 155 kişinin Soçi’deki toplantıya katılacağı sözü verdi. Rusya’nın bu tavır değişikliği ise YPG için geri adım attı olarak yorumlandı.

ÖZERK YÖNETİM TEMSİLCİLERİ SOÇİ’YE KATILIYOR

Yangın yerine dönen Suriye’de Rusya YPG’nin keyfi için kararlar almaya başladı. Rusya’nın öncülüğünde yapılan Soçi görüşmelerine daha önce YPG’nin de içinde olduğu 40 muhalif grup katılmayacaklarını açıklamıştı. YPG ve diğer grupların Rusya’nın düzenlediği görüşmeleri reddetmesi Rusya’yı harekete geçirdi. Resmi davetle YPG Komutanı Sipan Hemo’yu Moskova’ya çağıran Rusya, Kuzey Suriye’deki özerk yönetimden 155 temsilcinin Soçi’ye katılacağı sözünü verdi. Rusya’nın kararı almasında YPG’nin Soçi’ye katılmamasının etkili olduğunu belirtilirken, Türkiye’nin hassasiyetlerinin de dikkate alınmadığı ifade edildi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here