Kişi başına 2,5 kart!

0
158

BAŞKENT ÖZEL/Türkiye’de neredeyse her doğan 2,5 kartla doğuyor! 80 milyonluk Türkiye’de 62,2’si kredi kartı olmak üzere toplamda 190 milyon kredi ve banka kartı kullanılıyor.  Türkiye’de neredeyse herkes bankaların esiri olurken vatandaşların 3’te 1’i ise icralık!

Nüfus 80 milyon ama kullanılan banka kartları 190 milyonu geçti! Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 11,1’lik bir büyüme kaydettiğini açıklamıştı. Bankalararası Kart Merkezi’nin(BKM) açıkladığı verilere göre; Türkiye’de kullanılan kredi ve banka kartı sayısı 190 milyona ulaştı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’luk bir artış gösteren kredi ve banka kartı sayısı, vatandaşlar arasında ekonomik büyümeye atıf yapılarak; ‘Kartlar da yüzde 10 büyüdük!’ yorumlarına neden oldu.

KARTLAR DA YÜZDE 10 BÜYÜDÜK!

Bankalararası Kart Merkezi(BKM) açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 62,2 milyon adet kredi kartı ve 130 milyon adet banka kartı kullanıyor. 2016 yılının aynı dönemine kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6 artış yaşanırken, banka kartı sayısında ise yüzde 12’lik artış olduğu görülüyor. Toplamda ise Türkiye’de kullanılan kredi ve banka kartı sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artarak 190 milyonu aştı. Kredi ve banka kartlarındaki bu artış, TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan yüzde 11,1’lik ekonomik büyümeyi de hatırlattı. Türkiye ekonomik olarak büyürken, öbür taraftan vatandaşın kullandığı kredi kartı sayısının 62,2 milyona ulaşması çelişkilere neden oldu.

ÜÇ KİŞİDEN BİRİ İCRALIK

Banka ve kredi kartları ile Kasım ayı içerisinde 59,4 milyar liralık bir ödeme gerçekleştirilirken, bu tutarın 52,9’milyar lirası kredi kartlarıyla yapıldı. Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla büyüme kredi kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 14 banka kartı ile yapılan ödemelerde ise yüzde 46 olarak kaydedildi.  Türkiye’de bir vatandaş 2’nin üstünde kredi ve banka kartına muhtaç olurken, vatandaşların büyük bir kısmı ise kredi kartı borcunu ödeyemiyor.  Milyonlarca icra borçlusunun olduğu Türkiye’de neredeyse her üç kişiden bir kişinin icra takip dosyası bulunuyor. Adalet Bakanlığı’nın kamuoyuyla paylaştığı son verilere göre ise icra dosyası sayısı 2014 sonu itibarıyla 23 milyonu aştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here