Cenevre’de olmadı Soçi’de böldüler

0
188

Suriye’nin kaderi masa başında çiziliyor! Suriye için gözlerin çevrildiği Soçi’de Cenevre’nin başka bir versiyonu çıktı. Soçi Zirvesi’nin sonuç bildirgesine göre özerkliğe yerel yönetimler kılıfı getirilerek, Suriye’nin üçe bölünmesi kararlaştırıldı!

 Suriye’yi sözde barış ortamına ve istikrara kavuşturmak için daha önce Cenevre’de yapılan görüşmelerin bir başka versiyonu da Soçi’de gerçekleştirildi.  ABD’nin öncülüğünde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen görüşmelerde amacına ulaşamayanlar, Rusya’nın öncülüğünde gerçekleşen Soçi görüşmelerinde kağıt üzerinde Suriye üçe bölündü. Cenevre’de istediklerini yapamayanlar, Soçi’de yaptı! Soçi’nin Cenevre’den ayrılan tek tarafı masayı kuranların farklı olması!

ÖZERKLİĞE YEREL YÖNETİM KILIFI!

Suriye için gözler bir kez daha Rusya’nın Soçi kentine çevrildi. Suriye’nin durumunun masaya yatırıldığı Soçi Zirvesi’ne taraflardan bin 600 kişi katılırken, 12 madde üzerinde uzlaşıldı. Soçi Zirvesi’nin basına sızan maddeleri arasında özerkliğe yerel yönetim kılıfının getirilmesi dikkat çekti. Soçi’deki görüşmelere göre Suriye yerel yönetimler adı altında üçe bölünmesi planlandı. Buna göre Merkezi Suriye Yönetimi, Suriyeli muhalifler ve YPG’nin kontrol ettiği bölgeler olarak Rusya’nın güdümünde bölünmüş ve parçalanmış bir Suriye devleti isteniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here